Socialdemokratų Jonava: rožėmis klotas statybų įmonės kelias

Jonavos rajoną jau antra kadencija valdo socialdemokratai. Sutapimas ar dėsningumas, bet šio rajono statybų sektoriuje per tą laiką liko tik viena įmonė. Ir ta pati – valdoma socialdemokrato. Šis įrašas – apie tos bendrovės viešuosius pirkimus.

Povilas Garbauskas / jonavoszinios.lt nuotr.

ALGIMANTĖ AMBRULAITYTĖ

Susipažinkite – uždaroji akcinė bendrovė „Egsta“. Statybos vadovas - kandidatas į naujos kadencijos tarybą, dabartinis jos narys Povilas Garbauskas. Jo motina yra viena iš UAB „Egsta“ steigėjų ir akcininkų. Tiesa, politikas šio ryšio nėra deklaravęs.

 

„Aš tiesiog apie tai nepagalvojau ir galvojau, jog nereikia“, – atsakė P.Grabauskas, žadėdamas, jog deklaraciją pasipildys tą pačią dieną. Tačiau to nepadarė.

 

Kaip šiai įmonei sekasi dirbti Jonavos krašte? Ir kaip ant kėdžių sėdintiems politikams sekasi suderinti interesus.

 

Viešieji pirkimai – uždaros apklausos būdu

 

2018 metais bendrovė „Egsta“ pasirašė 14 sutarčių su Jonavos rajono savivaldybės administracija bei jai pavaldžiomis įstaigomis. Įdomu tai, kad tik du iš keturiolikos pirkimų buvo vykdomi atviros apklausos būdu: tai reiškia, skelbia konkursą ir norinčios dalyvauti įmonės teikia savo pasiūlymus perkančiajai organizacijai.

 

Likę dvylika konkursų buvo organizuoti uždaros apklausos būdu, kadangi pirkimo kaina neviršija 12 100 eurų sumos. Kitaip tariant, perkančioji organizacija pati galėjo kviestis tiekėjus ir prašyti jų pateikti pasiūlymus.

 

Iš tų dvylikos pirkimų net septyni buvo organizuoti, kai trūkdavo kartais tik keliasdešimt eurų iki ribos, o perkančioji organizacija turėjo vykdyti atvirą konkursą. Kaip pavyzdžiui, Jonavos vaikų lopšelis-darželis „Bitutė“ rengęs konkursą takams įrengti. Šio pirkimo suma – 12 026 eurai. Arba Jonavos r. Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro vykdytas konkursas dėl ūkio pastato remonto darbų. Šio pirkimo suma – 11 986 eurai.

 

Pirkimuose sėkmė vaikšto paskui konkrečius žmones

 

Kitas įdomus aspektas įmonės „Egsta“ laimėtose pirkimuose – partinė linija. Įmonės statybų vadovas socialdemokratas P.Garbauskas nepaaiškino, kaip čia yra, kad didžiąją dalį perkančiųjų organizacijų, kuriose UAB laimėjo pirkimus, valdo taip pat socialdemokratai.

 

Antai Jonavos miškų urėdija. Su šia organizacija UAB „Egsta“ yra pasirašiusi dvi sutartis už beveik 32 tūkst. eurų. Šiai valstybinei įstaigai tuo metu vadovavo Rolandas Skuja – jis yra Tarybos narys. Taip pat - socialdemokratų sąraše. Ir taip pat kandidatuoja į savivaldą.

 

Arba viešosios įstaigos Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Asta Sivolovienė. Ji – kandidatė į rajono tarybą socialdemokratų sąraše. Su šiuo sveikatos centru UAB „Egsta“ yra pasirašiusi pora sutarčių už beveik 11 tūkst. eurų sumą.

 

Tačiau įdomiausi pirkimai atrodo laimėti bendrovėje „Jonavos paslaugos“. Šiai įstaigai nuo 2015 metų vadovauja toks Edmundas Mulokas. Jis - ilgametis Socialdemokratų partijos narys, taip pat buvęs ilgametis tarybos narys. Prieš pradėdamas vadovauti „Jonavos paslaugoms“, buvo savivaldybei priklausančios bendrovės „Jonavos autobusai“ direktorius.

 

Spėkite, kaip tuo metu sekėsi viešuosiuose pirkimuose įmonei „Egsta“.

 

2012 metais UAB „Jonavos autobusai“ pasirašė sutartį su „Egsta“ dėl Jonavos autobusų stoties teritorijos sutvarkymo darbų už beveik 300 tūkst. eurų. Šį konkursą organizavo tas pats E.Mulokas.

 

Po kelių metų jis ėmė vadovauti įmonei „Jonavos paslaugos“.  Atrodytų, jog bendrovės „Egsta“ sėkmė viešuosiuose pirkimuose nukeliavo įkandin buvusio direktoriaus. Tais pačiais 2015 metais savivaldybės įmonė „Jonavos paslaugos“ pasirašė su statybų bendrove pirmąją sutartį už 15 tūkst. eurų. Šiuo metu UAB „Egsta“ yra pasirašiusi sutarčių už daugiau nei 40 tūkst. eurų.

 

Pats P.Garbauskas tvirtina, jog viskas yra padaryta pagal viešųjų pirkimų įstatymą:

„Aš jums pasakysiu taip atvirai, esu ketverius metus tarybos narys. Kas pasikeitė man tapus jos nariu, kad daugiau visi pradėjo tokius dalykus žiūrėti. Pas mane bendrovė, tiksliau, mano mama yra akcininkė, šie viešieji pirkimai sudaro, gal 10 procentų visos mūsų apyvartos.“

 

„Jonava yra ant tiek maža, kad sakykim tiesiai šviesiai, esam vieninteliai statybininkai Jonavoje likę“, – pridūrė politikas.

 

Daugybę sykių bandėme pasikalbėti ir su Jonavos savivaldybės administracijos direktoriumi, meru bei jo pavaduotoju. Tuščiai. Darbai, išvykos, atostogos. Per dvi savaites atsakymų nesulaukėme, tačiau tyrimas vyks toliau. Laukite tęsinio. 

 

Finansavimą skyrė Atviros visuomenės fondo programa žurnalistikai, dėl to dalinamės šiuo turiniu su visa jį norinčia publikuoti žiniasklaida. Ko prašome naudojantis - tiktai nurodyti šaltinį.

 

 

Dalyvauti projekte galite ir Jūs – jeigu turite pranešimą mūsų žurnalistams, palikite jį čia: www.rita.lt