Po ligoninės vadovo konkurso – įtarimai dėl ministerijos valdininkės

Keičiant gydymo įstaigų vadovus žadamas depolitizavimas su skaidrumu, tačiau konkursų komisijose – tiktai Sveikatos apsaugos ministrui arba premjerui pavaldūs žmonės, o komisijų sudėtis niekur neskelbiama. Laisvės TV paklausus vienos komisijos pirmininkės apie įtarimus dėl nedeklaruotų interesų, SAM laikinoji kanclerė klausimo apie mamos darbovietę prašo raštu ir žada atsakyti po atostogų.

 

Rita Miliūtė

 

Skaidrumas viešajame valstybės gyvenime yra vienas iš pagrindinių dalykų, leidžiantis mažinti korupciją ir didinti piliečių pasitikėjimą valstybe. Skaidrumą prieš rinkimus žada visi. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga taip pat. Žadėjo jį visur. Visur. Įskaitant gydymo įstaigas ir jų valdymą. Įskaitant pažadus, kad politikai nesikiš ten, kur turi spręsti profesionalai.

Ką turime? Aurelijus Veryga nustatė tokią gydymo įstaigų vadovų paskyrimo tvarką, kad pats vienas išsirinktų konkurso nugalėtoją. Ministras pasikalba su dviem konkursų į ligoninių vadovus finalininkais ir išsirenka tą, kuris jam atrodo geresnis. Kokiais kriterijais remdamasis? Savais.

 Jeigu jums irgi atrodo, kad aiškių kriterijų nebuvimas ir galimybė vienam asmeniui nuspręsti, kuris pretendentas yra tinkamesnis, sudaro prielaidas korupcijai – esat teisūs. Specialiųjų tyrimų tarnyba irgi sako, kad tame ministro pokalbyje su daugiausiai balų iš komisijos gavusiais kandidatais stebėtojų teisėmis galėtų dalyvauti visuomenės atstovai.

 Skaidrumą gydymo įstaigų valdyme žadantis ministras kandidatus pokalbiui su atrenkančią komisiją irgi sudaro pats. Įsakymai, ką ministras paskiria būti komisijų nariais, viešai nėra skelbiami.

         Laisvės televizija išsiaiškino, ką ministras paskyrė į komisijas atrinkti po du kandidatus vadovauti trims didelėms Lietuvos ligoninėms. Respublikinėms ligoninėms Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Visose ministro įsakymu sudarytose komisijose yra tiktai Sveikatos apsaugos ministerijos ir vyriausybės kanceliarijos darbuotojai, tai yra, – tiktai asmenys, kurie pavaldūs arba ministrui, arba Ministrui Pirmininkui. Nors komisijoje galėtų būti ir nepriklausomi ekspertai, jeigu jų kvalifikacija tinkama vertinti pretendentus, paties ministro pasirašytas įsakymas tai leistų. Tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių, nepriklausomų ekspertų komisijose dėl trijų didžiųjų miestų ligonių vadovų konkursų nebuvo.

 Konkursų rengimo nuostatai dar sako, kad komisijoje negali būti asmenų, dėl kurių nešališkumo kyla abejonių.

 Pasidomėjome ligoninės  Klaipėdoje konkursu. Ligoninės vadovu išrinktas Darius Steponkus. Konkurso komisijos pirmininkė buvo Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerės pareigas einanti Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė.

 Laisvės TV gavo informaciją, kad Odetos Vitkūnienės mama dirba Šilutės ligoninėje. Toje, kuriai vadovauja būsimuoju Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovu išrinktas Darius Steponkus. Odeta Vitkūnienė nėra deklaravusi, kur dirba mama, nors viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijoje nurodo, kad anyta turi privatų odontologijos kabinetą.

 Šilutės ligoninė Laisvės televizijai atsisakė paneigti arba patvirtinti, ar joje dirba SAM valdininkės mama, teigdama, kad to negali padaryti dėl asmens duomenų apsaugos. SAM situaciją aiškinasi. Pati Odeta Vitkūnienė dabar atostogauja ir viską žada paaiškinti po atostogų, paprašiusi klausimą, ar jos mama dirba Šilutės ligoninėje pateikti ministerijai raštu. Departamento direktorė paaiškino negalinti atsakyti į jį telefonu dėl to, kad  ji dabar esanti „visai kitokioje aplinkoje“, be to, tokia esanti bendravimo su žurnalistais tvarka.

 

Nutarė pradėti tyrimą

Vis dėlto, kiek vėliau tą pačią dieną SAM pradėjo vidinį tyrimą dėl galimo  Odetos Vitkūnienės interesų konflikto, šiai vykdžius atranką į Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovus.

„Ministras gavęs įtartinos abejonių keliančios informacijos, skubiai pavedė teisės ir korupcijos prevencijos specialistams atlikti vidinį tyrimą dėl susidariusios situacijos. Jam pasibaigus, bus priimti konkretūs sprendimai“, – BNS sakė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos atstovė Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

„Nepotizmas ir atvejai, kurie kelia abejonių ar sėja nepasitikėjimą sveikatos sistema, nebus toleruojami, – pridūrė ji. - O. Vitkūnienė turėjo informuoti ministrą A. Verygą ir nusišalinti. Tuomet būtų buvęs paskirtas kitas žmogus į komisijos pirmininkus“.

Vidinis tyrimas pradėtas reaguojant į išplatintą Klaipėdos ligoninės darbuotojų kreipimąsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją. Šį raštą pasirašė apie pusė iš tūkstančio ligoninės darbuotojų.

„Ne kartą ministras A. Veryga deklaravo, kad konkursai į įstaigos vadovų pareigas turi vykti skaidriai, bet pastarųjų dienų aktualijos parodo, kad skaidrumo SAM veikloje nėra“, – teigiama ligoninės bendruomenės pranešime.

Prieš tai konkursą pralaimėjęs Romaldas Sakalauskas dėl atrankos aplinkybių buvo kreipęsis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), bet ši nepradėjo tyrimo, nesant konkrečių duomenų apie korupcinio pobūdžio nusikaltimus, BNS sakė tarnybos atstovė Renata Endružytė.

STT persiuntė kreipimąsi VTEK ir sveikatos apsaugos ministrui.

A. Verygos atstovė spaudai sakė, kad R. Sakalauskas dėl pralaimėtos atrankos taip pat kreipėsi į teismą.

„Jei būtų priimtas sprendimas po SAM vidinio tyrimo anuliuoti konkurso rezultatus, tikėtina, kad dabartinis laimėtojas irgi kreiptųsi į teismą. Teisiniai ginčai užsitęstų, gydymo įstaiga liktų ilgą laiką be nuolatinio vadovo“, – teigė L. Bušinskaitė-Šriubėnė. 

Klaipėdos ligoninės darbuotojai taip pat paprašė stabdyti naują gydymo įstaigų vadovų atrankos tvarką. Joje suteikiama daugiau galių ministrui, tikrinama kandidatų reputacija ir nebereikalaujama pateikti įstaigos veiklos gaires, taip sumažinant esamų ligoninių vadovų pranašumą.

Sveikatos apsaugos ministerija nurodė naujos tvarkos atsisakyti neketinanti.