Laidojimo paslaugos: pigiai, už dyką arba su priemoka

„Prekyba mirusiais“, – taip Laisvės TV kalbinti pašnekovai vadino Lietuvoje vykstančius viešuosius pirkimus dėl mirusiųjų pervežimo. Pasidomėję radome atvejų, kai laidojimo paslaugas teikiančios įmonės konkurencinėje kovoje yra pasiekusios naują lygį. Kad laimėtų konkursą, jos siūlo net teikti tokias paslaugas nemokamai. Maža to, jie gali patys sumokėti biudžetinei įstaigai, kad tik laimėtų sutartį.

Vizualas Simonos Bučiūtės

 

ALGIMANTĖ AMBRULAITYTĖ

 

Šį kartą – apie tris tokius atvejus, nors jų yra gerokai daugiau, o sistema veikia patikimai ir užtikrintai.

 

Velioniui ant žolės – ne vieta

 

Antai Švenčionių rajono ligoninė prieš metus pasirašė palaikų transportavimo ir saugojimo sutartį. Šį viešąjį pirkimą laimėjo UAB „Pas Jonus“. Tai nėra labdaros organizacija, tačiau ši įmonė sutartimi kažkodėl įsipareigojo paslaugas ligoninei atlikti nemokamai. Net trejus metus.

 

Tiesa, sutartis jau po poros savaičių kažkodėl buvo nutraukta. Įmonė paaiškino, kad taip pasielgė, nes neturėjo patalpų, kur laikytų atsivežtus mirusiuosius. 

 

„Surinkti kūnus galėjau, bet neturėjau kur jų sudėti. Ant žolės juk negaliu suguldyti. Todėl nutraukiau tą sutartį“, – Laisvės TV pasakojo laidojimo bendrovės direktorė Janina Deveikienė. 

 

UAB „Pas Jonus“ yra pasirašiusi dar tris sutartis su Švenčionių rajono savivaldybės administracija. Tačiau nemokamai paslaugas trims metams ketino teikti tik Švenčionių ligoninei. Pasiteiravome, kodėl? 

 

„Norėjau laimėt tą konkursą. Turiu laidojimo įmonę, turiu 16 žmonių, kažkaip reikia išgyventi – pasiimti iš ligoninės, pasiguldyt mirusį žmogų, suteikti jam visas paslaugas“, – paaiškino J.Deveikienė. 

 

Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė pasakojo, kad dažniausiai ta įmonė, kuri pasiima kūną, organizuoja ir visą laidojimo procesą. Ji taip pat priminė, kad nemokamų paslaugų nebūna – galiausiai šias išlaidas padengia artimieji. 

 

Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė

 

„Mes keliam etikos klausimą – kur yra ribos? Visos paslaugos kurios susijusios su mirusiųjų palaikų pervežimu ir jų saugojimu yra įskaičiuojamos ir jas sumoka trečiosios šalys – šiuo atveju, mirusiųjų artimieji. Tokiomis gyvenimo akimirkomis jie yra pažeidžiami ir jautrūs: retas žiūri, kur pigiau, kur patogiau. 

 

Ta įmonė, kuri paima kūną, užsiima ir laidotuvėmis. Ir tada ta suma yra įskaičiuojama. Tai ir akcentuojam, kad tai yra etikos dalykai“, – Laisvės TV pasakojo VPT direktorė. 

 

Kompensuoja kitų veiklų pajamomis

 

Švenčionys toli gražu nėra vienintelis rajonas, kur laidojimo verslas pasiryžęs savo paslaugas biudžetinei įstaigai teikti nemokamai. Druskininkų savivaldybėje irgi galima rasti sutarčių, pasirašytų už nulį eurų. 

 

Kurorte yra dvi pagrindinės laidojimo įstaigos – UAB „Okona“ ir G.Tamosienės įmonė „Nutrūkusi styga“. Abi yra dalyvavusios viešuosiuose pirkimuose, kuriuos skelbė savivaldybė. 

 

Paskutinį skelbtą viešąjį konkursą pernai laimėjo „Okona“, pasiūliusi savivaldybei nulinį tarifą – teikti paslaugas trejus metus nemokamai. Prieš tai konkursą laimėjusi G.Tamosienės įmonė „Nutrūkusi styga“ tokį patį konkursą dėl palaikų transportavimo ir saugojimo paslaugos įvertino ir laimėjo už daugiau nei 400 eurų. 

 

Vizualas Simonos Bučiūtės

 

Įmonės „Okona“ direktorė Rasa Janušonienė Laisvės TV tvirtino, kad teikdami paslaugas nemokamai jie daro gerą darbą savivaldybei. 

 

Tuo tarpu savivaldybės administracijos atstovai pripažino, kad įmonės sutarties vykdymo išlaidas gali kompensuoti kitų veiklų pajamomis.

 

„Dalyviai, teikdami pasiūlymus paprastai siekia ne tik piniginės (finansinės) naudos, bet ir didinti savo žinomumą bei konkurencingumą, iš viešojo pirkimo sutarties gauti netiesioginių pajamų. 

 

Paprastai mirusiųjų išvežimo iš įvykio vietų paslaugos yra tik viena iš sudedamųjų dalyvio teikimų ritualinių, laidojimo paslaugų dalių, todėl sutarties vykdymo išlaidas bendrovės gali kompensuoti kitų veiklų pajamomis“, – rašoma atsiųstame savivaldybės komentare. 

 

Viskas turi savo kainą?

 

Tačiau tai – dar ne viskas. Nulinio tarifo kartais gali būti per mažai, kad laimėtum, todėl tenka imtis kitų metodų. Laisvės TV žino keletą atvejų, kai laidojimo įmonė pati siūlosi sumokėti perkančiajai organizacijai, kad tik laimėtų viešąjį pirkimą. 

 

Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė šiuo metu organizuoja konkursą dėl mirusiųjų transportavimo ir palaikų saugojimo paslaugos. Iki šiol pasiūlymus yra pateikusios penkios laidojimo įmonės. Keturios siūlo paslaugas teikti nemokamai, penktoji užsimojusi pati sumokėti, kad tik laimėtų. 

 

Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė. Nuotrauka: rvul.lt

 

Ligoninės direktoriaus pavaduotoja Daina Balčėtienė paaiškino, kad šiuo metu kaip tik vyksta rimtos diskusijos dėl šio pasiūlymo. Svarstoma, kaip visa tai teisingai išspręsti. 

 

„Mes manome, kad labai neetiška, aš tiesiai pasakysiu, prekiauti mirusiaisiais žmonėmis. Mes nesame ta organizacija, kuri galėtų gauti tokias pajamas. Sprendžiame šitą klausimą. Čia tokia ydinga praktika randasi, kai mums už kažkokias paslaugas gali primokėti. Reikės visa tai kažkaip spręsti, nes ateityje gali prasidėti nevaldoma prekyba mirusiaisiais“, – kalbėjo D.Balčėtienė. 

 

Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė taip pat teigia, jog situacija panaši į „prekyba mirusiaisiais“, o siūlomi minusiniai tarifai neužtikrina skaidrių paslaugų įsigijimo. 

 

Kadangi pirkimo konkursas tebevyksta, D.Balčėtienė neatskleidė kokia įmonė siūlė minusinį tarifą ir kokia tai suma. Tačiau redakcijai žinomas ir šios įmonės pavadinimas, ir siūloma suma. Ji siekia 9 000 eurų.