Gama peilis – Seimo tyrėjų akiratyje, Lazdynuose – senovinė įranga

 Parlamentinė Antikorupcijos komisija atnaujina tyrimą dėl Kauno klinikų įtartinomis aplinkybėmis įsigyto prietaiso. Kaip „Laisvės TV“ informavo šios komisijos narė Agnė Bilotaitė, iki šiol gilintis į šio pirkimo ir statybų peripetijas kliudė permainos komisijos vadovybėje, bet dabar ji turi naują vadovą Ričardą Jušką ir darbai bus tęsiami.

 Informacijos apie gama peilio įsigijimą neskelbiant konkurso ir sumokant UAB „Sormedika“ milijonus eurų vos pasirašius sutartį laukiama iš Finansų ministerijos. Ši žinyba turėjo pateikti savo vertinimą dėl paties brangiausio aparato pirkimo Lietuvos medicinos istorijoje. Reikšmingos informacijos pateiks ir kitos tarnybos, kurios galimai pernelyg atlaidžiai žiūrėjo į šį procesą.

 Gama peilis Kauno klinikų teigimu Lietuvoje turėjo atsirasti dar pernai, tačiau raudona juostelė iškilmingai buvo sukarpyta tik birželio 3 dieną. Iš Vilniaus atvyko ne tik premjeras Saulius Skvernelis, bet ir keli buvusieji – jo pirmtakas Algirdas Butkevičius bei Vytenis Andriukaitis, kadaise tvarkęs Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą.

 Šiemet žiemą „Laisvės TV“ tyrimo metu paaiškėjo, kad už gama peilį gydymo įstaigos moka iki 5 mln. eurų. Tuo tarpu Lietuvai jis parduotas už daugiau nei 7 mln. Vienos operacijos kaina Europos klinikose – nuo 5 iki 17 tūkst. eurų. Savikaina priklauso nuo pacientų skaičiaus – kuo daugiau, tuo pigesnės tampa operacijos. Ir atvirkščiai – mažas pacientų skaičius lemia didžiulę operacijos kainą.

 Prieštaringojo gama peilio pristatymas Kaune.

 

 Įtartina - nuo pat pradžių

Lietuvoje apie tai kol kas nekalbama, tačiau preliminariai skaičiavimais vienos operacijos kaina neturėtų viršyti 60 tūkst. eurų. Nėra aišku ir tai, kas už šias operacijas mokės, nes Ligonių kasa jokių papildomų išlaidų tokioms procedūroms nėra numačiusi.

Sandoris nuo pat pradžių kėlė rimtų abejonių Viešųjų pirkimų tarnybai. „Jie mums sakė, kad Lietuvoje bus aptarnaujama apie 600 ligonių per metus. Dėl kitos paraiškos dalies – statybų darbų – ji buvo maža, apie 5 proc. visos vertės, tačiau pareiškėjai prašė viską apjungti į vieną projektą. Mūsų atsakymas buvo neigiamas“, – pasakojo VPT vadovė Diana Vilytė.

Gama peilio pardavėja yra UAB „Sormedica“. Ji turi vienintelį akcininką – UAB „Interlux“, kuri Kauno klinikoms per pastaruosius penkerius metus yra pardavusi įvairių medicininių prekių už daugiau kaip 42 mln. eurų.

Antikvarinė retenybė klinikose

Įdomus sutapimas – beveik tuo pačiu metu, kai Kaune atsirado brangusis pirkinys, „Laisvės TV“ antikorupcinės paraiškų sistemos R.I.T.A. sistemoje buvo gautas pranešimas iš Respublikinės universitetinės ligoninės Lazdynuose Vilniuje.  Pasirodo, ten iki šiol naudojamas dar 1989 metais Sovietų Sąjungoje pagamintas plaučių vėdinimo aparatas FAZA-3. Slaviškais rašmenimis sužymėtas analoginis apartas neturi esminių šiuolaikiniams prietaisams privalomų funkcijų, tačiau yra sertifikuotas kaip vis dar tinkamas naudoti. Ar moka rusiškai su juo dirbantys jauni specialistai - ligoninė atsisakė tai patikslinti. 

 FAZA-3 aparatas yra morališkai pasenęs. Jame nėra net akumuliatoriaus, tai žymima - NG (nenumatyta gamintojo).  Aparate numatytas tik tūrinis kvėpavimo režimas, kuriame įkvėpto dujų mišinio tūris gali turėti leidžiamą +/- 100ml paklaidą. Ligoninės vadovybė patvirtino iki šiol eksploatuojanti paskutiniojo SSRS vadovo Michailo Gorbačiovo laikais pagamintą įrangą, tačiau kategoriškai atsisakė komentuoti savo motyvus ir uždraudė jį filmuoti.

Pagal Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, tokie ir panašūs aparatai, neturintys CE ženklinimo, turi būti pašalinti iš naudojimo iki 2021 m. lapkričio 1d. Iki to laiko Lazdynuose to skyriaus pacientų plaučiai prireikus bus vėdinami šia relikvija.

 

FAZA-3 aparatas Lazdydų klinikose.