Dar vienas „naglas žurnalistinis puolimas“

Viešieji pirkimai Plungės rajone bei politikų nedeklaruotos įmonės

Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Česlovo Kerpausko atsakymas.

 

 

RITA MILIŪTĖ

 

Žurnalisto darbas yra rinkti informaciją, ją tikrinti ir skelbti, kad jo auditorija būtų kuo geriau informuota apie jai rūpimus dalykus ir priimti sprendimus, kokie pačiai auditorijai atrodys teisingi. Politikai, kurie sulaukia klausimų iš informaciją tikrinančio žurnalisto, tiesiog turėtų į juos atsakyti, nes abiejų – ir žurnalisto, ir politiko, kitaip – viešo asmens – toks darbas. Atrodytų, paprasta, kaip kad gamtoje kartą per metus ateina žiema, o po jos pavasaris.

 

Tačiau mūsų gyvenime būna ir taip, kaip atliekant šį tyrimą nutiko Algimantei Ambrulaitytei. Pradėjus domėtis, kaip nutiko, kad Tarybos nariai nedeklaravo, jog yra viešuosius pirkimus Plungės savivaldybėje laiminčių įmonių akcininkai, atsakymai sugrįžo kaltinimais – „norite sudirbti“, „jau suėdėt“, „čia naglas žurnalistinis puolimas“. Galiausiai patys politikai frakcijos vardu kreipėsi į Etikos komisiją su prašymu išsiaiškinti, ar ko nors nepažeidė. Nors ir pavasarį, žiemą turėtų būti aišku, kad deklaruoti reikia ne tik pareigas vienoje ar kitoje įmonėje, bet ir tai, ar ji tau kartais nepriklauso. Juolab, kad tą nurodo padaryti Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas ir Valstybės politikų elgesio kodeksas.

 

Kodėl domėjomės Plunge ir jos liberalais? Todėl, kad liberalai joje valdo, ir todėl, kad kitą kartą galbūt domėsimės Telšiais ar Rokiškiu ir tais politikais, nuo kieno daugumos priklauso sprendimai ten. Šiuo Algimantės darbu Laisvės TV pradeda naują laidų ir straipsnių ciklą. Jam finansavimą skyrė Atviros visuomenės fondo programa žurnalistikai, dėl to dalinamės šiuo turiniu su visa jį norinčia publikuoti žiniasklaida. Ko prašome naudojantis - tiktai nurodyti šaltinį.

 

Dalyvauti projekte galite ir Jūs – jeigu turite pranešimą mūsų žurnalistams, palikite jį čia: www.rita.lt

 

„NE JŪSŲ REIKALAS, MES IŠSITIRSIM PATYS“

 

ALGIMANTĖ AMBRULAITYTĖ

 

 

Ne visi Plungės savivaldybės Tarybos nariai linkę atvirauti, pildydami savo viešųjų ir privačių interesų deklaraciją, nors politikai įstatymu yra įpareigoti viešai pateikti tokius savo ryšius bei interesus. Juolab kai tie interesai - tai akcijos įmonėse, kurios dalyvauja bei laimi viešuosius pirkimus Plungės savivaldybėje bei kitose perkančiosiose organizacijose, kurias valdo asmenys iš gan artimos aplinkos.

 

Ši istorija apie šešis Liberalų frakcijos Tarybos narius ir jų valdomas įmones. Apie tai, kaip vienas Tarybos narys išgirdęs klausimus pakėlęs toną kaltino terorizavimu ir teiravosi, kodėl neklausiam apie jo teikiamą labdarą. Kitas politikas, išgirdęs klausimus, staigiai susigaudė, kad dabar vairuoja ir negali kalbėti.

 

„Mažytė klaidytė“

 

Viena iš didžiausių įmonių Plungės savivaldybėje yra „Valda“, užsiimanti remonto darbais. Freedata.lt duomenimis tai yra trečia bendrovė pagal sumą, gautą už savivaldybės administracijos organizuotus viešuosius pirkimus. Ši suma viršija 5 milijonus eurų. Vien per dabartinę Tarybos kadenciją UAB „Valda“ su administracija pasirašė sutarčių už daugiau nei 2 milijonus eurų.

 

Šios įmonės direktorius ir vienas iš akcininkų yra Tomas Raudys – Liberalų frakcijos Tarybos narys. Tai, kad yra bendrovės direktorius, politikas yra deklaravęs, tačiau, kad kartu yra ir vienas iš bendrasavininkų, nėra nurodyta viešų ir privačių interesų deklaracijoje.

 

„Tai reiškia mažytė klaidytė. Pataisysim. Kaltas“, – atsakė politikas, paklaustas, kodėl nėra deklaravęs.

 

Klaidos, kaip Tarybos narys pats teigia, iki šiol nepataisė - deklaracijos nepapildė.   

 

Ir jis ne vienas Tarybos narys, kuris nėra nurodęs savo ryšių įmonėse, kuriose turi akcijų o tos įmonės laimi pirkimus savivaldybės organizuojamose konkursuose.

 

Tomo Raudžio kolega, taip pat Liberalų frakcijos Tarybos narys Romas Remėza su žmona valdo bendrovę „Verslo stimulas“. Įmonė nuo pat įsteigimo užsiima remonto įrangos mažmenine prekyba. R. Remėza nėra nurodęs, kad su žmona yra vieninteliai akcininkai.

 

Paskambinus politikas teigė turįs laiko atsakyti į kelis klausimus, tačiau išgirdęs, jog norim pasikalbėti apie jo valdomą įmonę, R.Remėza susivokė, kad vairuoja:

 

„Dabar vairuoju automobilį. Ar aš čia galiu dabar vairuodamas jums šnekėt? Ar aš dabar turiu sustot kažkur, kad su jumis kalbėtis?“

 

Tarybos narys prašė, kad paskambintume vėliau, tačiau visą dieną nebekėlė ragelio ir neatskambino.

 

UAB „Verslo stimulas“ nuo 2015 metų su savivaldybės administracija viešųjų pirkimų sutarčių yra pasirašiusi už daugiau nei 74 tūkst. eur.

 

„Jaučiu žurnalistinį naglą puolimą“

 

Dar dviejų Liberalų frakcijos Tarybos narių – Aido Kėso ir Ričardo Jocio – deklaracijose galima pamatyti panašią situaciją. Aidas Kėsas nuo 2003 metų yra akcininkas remontu besiverčiančios įmonėje „Strategas“. Tačiau šį ryšį nuo visuomenės yra nuslėpęs. Taip pat,  kaip buvo ir jo kolega Ričardas Jocys, valdantis įmonę „Regila“, pardavinėjančią statybos medžiagas.

 

Abi įmonės su savivaldybe sutarčių yra pasirašiusios už daugiau nei 60 tūkst. eurų.

 

Pats Ričardas Jocys pokalbio metu teigė, kad yra deklaravęs visus ryšius, nors deklaraciją „Regilos“ akcijomis papildė tik po jo:

 

„Visada deklaravau. Visada. Viską, ką reikalauja įstatymas, aš turėjau būti užpildęs.“

 

Patikslinus, kad viešų ir privačių interesų deklaracijoj tikrai nėra nurodyta, jog jis yra įmonės akcininkas, politikas teigė, kad čia tada ne jo, o mokesčių inspekcijos klaida:

 

„Jeigu čia yra klaida kažkokia.... Bet klaida tada reiškias padarė mokesčių inspekcija. Ne man klausimas. Aš neslepiu nei nuo ko. Aš viską užpildžiau. Tai ko reikalauja. Net iš kelių kartų. <..> Įsivaizduojat, kiek mums pareigų? Direktoriui kiek pareigų, kiek įstatymų išmanyti reikia?“

 

Pradėjus kalbėti apie politiko valdomos įmonės „Regila“ laimimus viešuosius pirkimus Plungės savivaldybės administracijoje, jis teigė, kad žino „kieno ausys čia kyšo“ ir teiravosi, kodėl nesidomim, kiek jis labdaros skiria. O visų klausimų tikslas tik „prieš rinkimus sudirbti žmogų“.

 

„Tai aš suprantu, kad jūs prieš rinkimus norite sudirbti čia viską. Tie liberalai visi vagys, ar kaip čia minėjo. Mes viską išvagiam. <...> Kiekvienas žingsnis yra sekamas. Aš jaučiu… aš galvoju, kad gyvenu laisvoj Lietuvoj, bet negyvenu. Aš esu sekamas. terorizuojamas, ir visokiais būdais, kaip dabar jūsų skambutis yra… jaučiuos, kaip rusų laikais. <...> Jaučiu iš jūsų puolimą tokį. Tokį žurnalistinį naglą puolimą. Jaučiuosi be jokios pagarbos. Pulkit, pulkit. Ai, suėskit. Jau suėdėt.“

 

Po klausimų apie nedeklaruotą ryšį su įmone, Ričardas Jocys savo viešų ir privačių interesų deklaracijoje nurodė turintis 100% akcijų įmonėje „Regila“.

 

Kolegos valdomą įmonę – į subrangą

 

Dar vienos statybų įmonės „Palska“ direktorius ir vienas iš akcininkų Algirdas Pečiulis irgi yra Tarybos narys, priklausantis Liberalų frakcijai. Kartu jis Seimo nario, liberalo Jono Varkalio padėjėjas apygardoje. A. Pečiulio valdoma bendrovė „Palska“ su savivaldybe sutarčių nuo 2015 metų yra pasirašiusi už daugiau nei 266 tūkst. eurų.

 

Labiausiai dėmesį kviestume atkreipti į dvi sutartis.

 

2015 metais gruodžio 4 dieną įmonė „Palska“ pasirašė sutartį su Plungės rajono savivaldybės administracija dėl sporto aikštelės įrengimo. Šiame konkurse kartu dalyvavo, taigi, lyg ir varžėsi su „Palska“ jau anksčiau minėta įmonė „Valda“, valdoma liberalo Tarybos nario Tomo Raudžio. Galiausiai šią įmonę galima pamatyti tarp subtiekėjų tame pačiame konkurse dėl aikštelės įrengimo.

 

UAB „Palska“ vadovas Algirdas Pečiulis teigia, kad nežinojo, kas dar dalyvavo šiame konkurse:

 

„Ne aš organizatorius buvau ir nematau, kas yra kviečiami ar nekviečiami. Aš esu tik kaip dalyvis. Tik už tą momentą atsakingas. O kas ką kvietė organizatoriai, aš nesu informuojamas.“

 

Įmonės „Valda“ akcininkas Tomas Raudys sako, kad nepamena, ar tikrai dalyvavo šiame konkurse, bet jei ir dalyvavo, susitarimo jokio nebuvo:

 

„Keistai atrodytų, jei mes būtume pasiūlę mažesnę kainą ir tada atsisakę ir jie mus būtų pasiėmę į subrangą, tada logika yra. Tai buvo vienas iš užsakymų. Aš dar labai abejoju, ar mes tikrai jame dalyvavom. Tikrai susitarimuose iš anksto niekada nedalyvauju. Čia yra mano asmeninis principas.“

 

Tomo Raudžio teigimu, jo valdoma įmonė turėjo atlikti asfaltavimo darbus aikštelėj, kadangi laimėjusi įmonė – kolegos Liberalo valdoma bendovė „Palska“ – tokių darbų neatlieka.

 

Atvejų, kai laimėjusi konkursą vieno Tarybos nario įmonė į subrangą pasiima kito Tarybos nario įmonę yra ir daugiau. Pavyzdžiui, 2012 metais įmonė „Palska“ laimėjo viešąjį pirkimą Plungės savivaldybėje dėl Kantaučių kultūros centro pastato remonto. Subrangą šiuose darbuose atliko ta pati įmonė „Valda“. Tuo metu abu vadovai - tiek Algirdas Pečiulis, tiek Tomas Raudys, buvo Tarybos nariai, priklausę liberalų ir centro sąjungai.

 

Konkurse pasitraukusi įmonė atliko subrangos darbus

 

Antrasis pirkimas įvyko anksčiau – 2013 metais. Plungės rajono savivaldybės administracija jį organizavo dėl Šateikių kultūros centro pastato rekonstrukcijos. Šį konkursą turėjo laimėti UAB „Virdaleka“, pasiūliusi mažiausią kainą. Tačiau kai perkančioji organizacija paprašė patikslinti dokumentus, ši to nepadarė. Tad iškrito ir sutartis buvo pasirašyta su antra eilėje esančia bendrove. Tai buvo ta pati UAB „Palska“, pasiūliusi beveik 100 tūkst. didesnę kainą.

 

Pasižiūrėjus į dokumentus, galima pamatyti, kad minėta „Virdaleka“ be darbo neliko. Būtent ją kaip vieną iš subtiekėjų pasiėmė sutartį pasirašiusi UAB „Palska“. Tačiau jos vadovas Algirdas Pečiulis teigia, kad jokio susitarimo ir čia negalėjo būt.

 

„Nedarom tokių dalykų. Nelabai kas nori ir turi galimybių daryti. Jeigu būtų buvęs pažeidimas, perkančioji organizacija turėjo teisę nepasirašyti su mumis sutarties. Tokios matyt buvo sąlygos konkurso.“

 

Laimi Tarybos nario įmonė – sutartis pasirašo jo kolega

 

Tarybos narių valdomos įmonės sutartis pasirašinėja ne tik su Plungės rajono savivaldybės administracija. Būtų galima išskirti dar dvi perkančiąsias organizacijas – Plungės technologijų ir verslo mokyklą bei socialinių paslaugų centrą. Verslo mokyklai apie 10 metų vadovauja Audrius Misiūnas. Jis taip pat yra Tarybos narys bei priklauso tai pačiai Liberalų frakcijai. Socialinių paslaugų centrui vadovauja jo žmona – Odeta Misiūnienė.

 

Nuo 2015 metų Plungės technologijų ir verslo mokykla sutarčių pasirašė su keturiom Tarybos narių, liberalų valdomom įmonėm: „Verslo stimulas“, „Stategas“, „Regila“ bei „Palska“.

 

Audriaus Misūno žmonos Odetos Misiūnienės vadovaujamas socialinių paslaugų centras sutartis yra pasirašęs su bendrovėm „Strategas“ ir „Palska“.

 

Tai, kad pirkimus laimi kolegų Tarybos narių valdomos įmonės, Audrius Misiūnas teigia, kad jokios įtakos neturi:

 

„Kas šią dieną provincijose yra Tarybos nariai? Tarybos nariai yra 80% verslininkai. Gal tik Plungės, aš negaliu atsakyt, kiek kitur. Savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai negali būti Tarybos nariai. Tai dažniausiai į Tarybas pakliūna verslo žmonės. Tai kad susiduria kažkokie pirkimai iš tų žmonių, kurie yra Taryboje, tai galimas variantas.“

 

„Turime ilgalaikes sutartis su tiekėjais. Ir dabar, reiškias, sakyti, kad perkame mes iš mažų įmonių… ne mažų, o kelių didelių įmonių, kurios yra konkrečios, aš nemanau. Be to, Plungė nėra didelis miestas, tai tos pasiūlos kažkokios nėra. Be abejo, tas kas gali teikti Lietuvos mastu, tai imam. Bet čia kai paslaugėles vidines, galbūt ir plungiškiai pakliūna. Tai aš šitoj vietoj tikrai neįžvelgčiau kažkokio šališkumo“, – priduria politikas.

 

Pasiteiravus, ar žino, jog žmonos valdomas centras taip pat karts nuo karto pasirašo sutartis su Tarybos narių valdomomis įmonėmis, A.Misiūnas atsakė, kad jam tiesiog neįdomu, kas pas ją laimi.

 

„Jinai yra vadovas, aš esu vadovas. Namuose tikrai aš negaliu kištis ir kalbėtis, kad kažkas turi pirkti iš tavęs ar atvirkščiai. Mes net nekalbam tokiom temom. Čia ne šeimos pokalbis. Yra jos reikalai. Yra mano reikalai.“

 

Įmonės „Palska“ vadovas Algirdas Pečiulis teigia, kad visi pirkimai buvo skaidrūs:

 

„O tai kokie čia draudžia teisės aktai? Kad pažįstami negali pasirašyti sutarčių.“  

 

Ričardas Jocys – bendrovės „Regila“ akcininkas – sako, kad turi 25 kolegas ir tai, kad laimi pirkimus apklausos būdu, nieko blogo nėra:

 

„Jeigu apklausos būdu laimi mano įmonė, čia blogo kažkas ar ką? Nusižengiami įstatymai, ar čia moraliniai klausimai kyla? Ar čia paprasčiausiai norit žmogų sudirbt lygioj vietoj? Kad jis čia reiškiasi laimėjo. Tai nebegaliu vykdyt veiklos savo mieste? Ar kaip jūs norit pasakyt? Tai aš turiu užsidaryt parduotuvę dabar?“.

 

Po klausimų apie ryšius – kreipimasis etikos komisijai

 

Kai pradėjome kalbėtis ir domėtis politikų nedeklaruotais interesais bei jų valdomomis įmonėmis, reakcijos iš pačių Liberalų frakcijos Tarybos narių laukti ilgai neteko. Dar net nepasirodžius šiai istorijai, politikai jau prašė ištirti apie galimus jų pažeidimus.

 

Gruodžio 20 dieną vyko paskutinis 2018 metų posėdis, kuriame Liberalų frakcijos seniūnas Audrius Misiūnas įteikė raštą Plungės etikos komisijos pirmininkui Vaidotui Skierui su prašymu išnagrinėti ar šie pažeidė viešųjų ir privačių interesų įstatymą. Prašymą pasirašė frakcijos nariai.

 

Raštiškame kreipimesi buvo išdėstyta, kad pastaruoju metu dauguma Liberalų sąjūdžio frakcijos narių sulaukė skambučių iš „Laisvės TV“.

 

„Pokalbio metu ir atsakant į pateiktus klausimus žurnalistė apeliavo į įmonių dalyvavimą Savivaldybės administracijos skelbiamuose viešuosiuose pirkimuose ir kad tai galimas viešųjų ir privačių interesų konfliktas“, – rašoma prašyme.

 

Iš vietinės spaudos galima suprasti, kad įvykę pora etikos komisijos posėdžių neteikė jokių rezultatų. Etikos komisijos pirmininkas teigia nesuprantantis, ko politikai nori. Mat jie patys kviesti į paskutinį etikos komisijos posėdį neatvyko.

 

„Sužinojome, kad vyko oficialus televizijos atstovės susirašinėjimas su Savivaldybės administracijos direktoriumi. Buvo konkretūs žurnalistės klausimai ir konkretūs atsakymai. Tačiau tas susirašinėjimas mums kažkodėl nebuvo pateiktas. Kai komisija gaus jį, pažiūrės žurnalistės klausimus. Gal tada ir paaiškės, kas liberalus taip įskaudino“, – laikraščiui „Plungė“ kalbėjo Etikos komisijos pirmininkas.